Konferencja w Lesznie.

Opakowania kluczem do sukcesu firm branży spożywczej. Dnia 27 września 2011 r., w leszczyńskim Ratuszu odbyła się konferencja sieci "Leszczyńskie smaki" pt.: "Opakowania kluczem do sukcesu firm branży spożywczej".

Spotkanie stanowiło doskonałą platformę wymiany wiedzy i doświadczenia z zakresu opakowań do żywności oraz okazję do zgromadzenia w jednym miejscu przedstawicieli różnych środowisk: naukowego, biznesowego i samorządowego oraz firm z branży spożywczej i producentów opakowań. Zaprezentowane wykłady okazały się niezwykle interesujące. Prelegenci byli dynamiczni w swych wypowiedziach i przeplatali je praktycznymi doświadczeniami z obszaru branży spożywczej

Od strony teoretycznej, w szeroki zakres podstaw problematyki opakowaniowej, decydującej o powodzeniu opakowania w odbiorze konsumenckim, wprowadziła uczestników seminarium dr Renata Nestorowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Z kolei Sławomir Kluziak, dyrektor Sieberthead, brytyjskiej agencji designerskiej, realizującej projekty opakowań dla światowych marek zaprezentował w niebanalny sposób i na podstawie własnych doświadczeń, trandy w packagingu będące odpowiedzią na zmiany w stylu życia i preferencjach konsumentów.

Na konferencji zaproszono również szefa marketingu SM Gostyń - Zbigniewa Łukasika. Ukazał on nurtujące kwestie, z którymi firma spotykała się w bieżącej pracy obserwując oraz uczestnicząc w rynku branży spożywczej. Praktyczne doświadczenia dotyczące ewolucji opakowań oraz pozycjonowania produktów mleczarskich firmy dowiodły, że miarą sukcesu są lata, a nie dni czy miesiące.

Z kolei Sławomir Żurek, pracownik PBS Polska szeroko przedstawił temat metalowych opakowań ozdobnych, przeznaczonych do produktów suchych. Podkreślona została rola puszki jako opakowania o walorach ponadczasowych, w tym przede wszystkim poprzez jej trwałość, a zatem długi okres wzmacniania lojalności względem marki. Ponadto dzięki obecnym możliwościom technologicznym, coraz niższy koszt produkcji, pozwala wykorzystywać to opakowanie do podnoszenia rentowności nie tylko w sprzedaży luksusowych wyrobów, a więc również do makaronów, cukru, mąki, ryżu, przekąsek i wszelkich produktów chemicznych. Puszka jednak jako opakowanie ozdobne - funkcjonalne, stanowi ostatnio samoistny przedmiot sprzedaży, np. lunchbox, pozytywka, skarbonka czy po prostu idealne pudełko prezentowe.

Wszyscy wymienieni wyżej prelegenci podkreślali, że w dziedzinie brand design należy tworzyć rozwiązana optymalne, a czasem doskonałe, pod względem strategiczny, kreatywnym i technicznym. Opakowanie musi perswazyjnie oddziaływać na percepcję konsumenta. Skuteczność tej perswazji wynika z właściwej hierarchii elementów na opakowaniu, sugestywności fotografii, maksymalnej czytelności typografii oraz całkowitej estetyki kompozycji. Istotą opakowania jest jednak sam pomysł na produkt i jego nazwę. To design opakowania buduje związek emocjonalny konsumenta z produktem. Realizacja intrygujących rozwiązań i nowatorskich propozycji  dotyczy zarówno dużych przedsiębiorstw o zasięgu globalnym, jak i mikro i małych, dysponujących znacznie mniejszymi środkami finansowymi.
Małe firmy mają większą zdolność do innowacji, ale nie do końca sa tego świadome. Dla nich nowe produkty mogą stać się skutecznym i szybkim narzędziem sukcesu rynkowego i przynieść oczekiwania zyski.

Na zakończenie pojawiło się kilka słów na temat wyzwań i kluczowych zmian w opakowaniach do żywności. Autorem tej prelekcji był dr Michał Szaryk z PWSZ w Lesznie.